Pod starou lípou

     Filmový dokument je vlasteneckým vyznáním bývalého klamošského učitele Karla Přibyla k místům, ve kterých prožil svá nejkrásnější léta života, ale také vyznáním autora filmu k místům, kde se narodil. Film je prvním dílem trilogie o památných stromech Chlumecka.

Název : Pod starou lípou
Formát : 4:3
Čas : 13:35
Rok : 2008


Autor filmu s dr. Karlem Přibylem

Ocenění:

     

     S tímto filmovým dokumentem jsem byl v srpnu 2009 nominován na 6. ročník mezinárodního filmového festivalu "FRESH FILM FEST Karlovy Vary 2009". O nominaci a účasti na tomto festivalu pojednává můj rozhovor do Chlumeckých listů v září 2009.

KLAMOŠSKÁ LÍPA

NA MEZINÁRODNÍM FILMOVÉM FESTIVALU V KARLOVÝCH VARECH

 

 

     Ve dnech 12. -16. srpna 2009 se v Karlových Varech uskutečnil již 6. ročník Mezinárodního filmového festivalu studentských filmů a debutů -FRESH FILM FEST Karlovy Vary 2009. Na tento festival byl se svým filmem „Pod starou lípou“ nominován i náš dlouholetý přispívatel, spisovatel, amatérský filmař a především velký patriot Chlumecka, pan Lubomír Havrda. V souvislosti s tímto jeho velkým úspěchem jsme mu položili několik otázek.

 

 

 Jak se může amatérský filmař, jako jste Vy, dostat na mezinárodní filmový festival?

     Byla to velká shoda náhod. Kromě toho, že jsem filmový dokument natočil, jsem na tom žádný další podíl neměl. V minulém roce jsem film přihlásil do filmových soutěží amatérů a získal jsem s ním několik cen. Na filmovém festivalu „Žďárský trpaslík“ ve Žďáru nad Sázavou získal můj film „Pod starou lípou“ Cenu poroty. Jedním z členů poroty byl Mgr. Martin Švoma a můj snímek ho natolik zaujal, že ho i bez mého souhlasu přihlásil na letošní mezinárodní filmový festival do Karlových Varů. Já jsem se o tom dozvěděl až ve chvíli, kdy můj film získal festivalovou nominaci a kdy jsem byl organizátory požádán o souhlas se zařazením do programu.

 Kolik filmů se tohoto filmového festivalu v Karlových Varech účastnilo?

     Festivalu se účastnilo 48 soutěžních filmů z 20 zemí světa, z čehož bylo 7 filmů z Čech a celá festivalová soutěž byla rozdělena do 5 soutěžních sekcí. V prvních čtyřech sekcích soutěžily filmy studentů filmových škol z celého světa a to jak s celovečerními filmy, tak i s filmy krátkometrážními a animovanými. Poslední sekce KONTAKT byla určena pro amatérskou a nezávislou filmovou tvorbu domácích tvůrců. Do této sekce bylo přihlášeno celkem 25 filmů, z nichž odborná předvýběrová komise vybrala čtyři na festivalovou prezentaci, mezi nimiž byl i můj film o klamošské lípě.

A co festivalová atmosféra?

     Festivalovou akreditaci dostala i moje manželka, a tak jsme byli na festivalu přítomni od pátku do neděle. V pátek večer probíhala prezentace soutěžní sekce KONTAKT. V promítacím sále hotelu Termál dostal každý z režisérů možnost před uvedením svůj film představit. Myslím, že pro všechny to byla nesmírná pocta, a tak i já jsem před zaplněným hledištěm svůj film krátce představil. Pořadatelé také doplnili film anglickými titulky pro zahraniční hosty festivalu. Celý festival byl zajímavý i pro svoji rozmanitost, která přinesla spoustu zajímavých setkání jak mezi odbornou, tak i laickou veřejností. Pro nás bylo nejzajímavější setkání s hercem a režisérem Jiřím Ornestem. V sobotu večer se konalo slavnostní zakončení festivalu a vyhlášení vítězných filmů, přičemž hlavní cena festivalu putovala letos do Švédska. O tom, že festival byl skutečně velkou událostí, svědčí i přítomnost mnoha známých osobností jako např. režisérky Věry Chytilové, Juraje Herze, Iva Mathé a mnoho dalších.

Jakého umístění jste se svým filmem na festivalu dosáhl?

    Na festivalech této úrovně je oceněn v každé sekci pouze vítěz. V sekci KONTAKT zvítězil film „Vesnická zábava“. Pro všechny autory je však velkým vítězství již to, že jejich film byl na tento prestižní mezinárodní filmový festival nominován, a i osobní účast na festivalu je velký zážitek.

Co pro Vás osobně tento úspěch znamená?

     Mám z něho velkou radost. Svoje amatérské filmy posílám na různé amatérské festivaly a soutěže, a to především proto, abych získal srovnání s ostatními amatérskými filmovými tvůrci. S dokumentárním filmem „Studnický opálkář“ (o pletení košíků a opálek ze smrkových kořenů), jsem získal ve finále Českého videosalónu 2009 v Ústí nad Orlicí „Čestné uznání“, což bylo v podstatě čtvrté místo ze 70 dokumentárních filmů, které byly do celostátní soutěže přihlášeny. Největší radost mám však z toho, že mnozí z těch, co moje filmy o klamošské lípě nebo o převýšovském dubu viděli, se za jejich bližším poznáním vydali osobně. Je mnoho zajímavých míst, kam se trmácíme stovky kilometrů, ale to krásné, co máme na dosah, nám nějak zevšednělo a chodíme kolem bez povšimnutí. I u nás doma, na Chlumecku, je mnoho krásných míst a významných památek, které bychom neměli přehlížet, a na ně se chci ve svých filmech zaměřit.

Na závěr nám prozraďte, co nového chystáte ve své filmové tvorbě pro nás Chlumečáky.

     Můj film „Pod starou lípou“ je poetický dokument o klamošské lípě a je první částí trilogie „Památné stromy Chlumecka“. Druhý díl pod názvem „Poslední svědek“ vypráví o třísetletém dubu u obce Převýšov a je již dokončen. Závěrečný díl, který nese název „Morana“, bude vyprávět o bájném jilmu Moraně a památných stromech v Luhách. Zároveň s posledním filmem o památných stromech točím i dokumentární film pod názvem „Baroko nad Cidlinou“, který seznámí diváky s významnými barokními památkami Chlumce nad Cidlinou. Doufám, že se podaří filmy dokončit ještě v letošním roce, a tak jej budou moci diváci zhlédnout počátkem příštího roku na „II. Setkání s amatérských filmem“, které pořádám ve spolupráci s Klicperovým domem v Chlumci nad Cidlinou.

 Za redakci s autorem rozmlouval Karel Richter

CHLUMECKÉ LISTY č. 9/2009