Pořad "Návštěva" ze dne 25. srpna 2013

"NÁVŠTĚVA" v ČR Hradec Králové

Poslední srpnovou neděli, 25. srpna 2013 v podvečer, vysílal Český rozhlas Hradec Králové hodinový pořad „Návštěva“, jehož ostem byla moje maličkost.


V našem vysílání jste o něm možná slyšeli v souvislosti s literární soutěží O cenu Antonína Lauterbacha, kterou pořádá pro žáky základních škol z Chlumce n.C. a okolí.  Právě Chlumecko je totiž krajem jeho dětství.  Narodil se v malé obci Klamoš, do jejíž minulosti se opakovaně vrací. Lubomír Havrda totiž „propadl“ rodokmenům, a to dávno před tím, než Česká televize odvysílala seriál Tajemství rodu. Při pátrání po historii rodu Havrdů se dostal až do roku 1620, což je obdivuhodné, když si uvědomíme, že je to rok bitvy na Bílé Hoře. Nedosti na tom ..... náš host odhalil i minulost dalších čtyř rodů, jejichž zakladatelé do Klamoše přišli po skončení třicetileté války. Hodiny času, trpělivá práce v archivech, znalost vedení matrik v dobách dávno minulých .... to všechno je samozřejmostí, bez níž si mnohdy až dobrodružné pátrání nelze představit.

Autorka posledního srpnového vydání pořadu „Návštěva“ dr. Eva Zálešáková ovšem slibuje i listování Staročeskou kuchyní Chlumecka a další zajímavá témata.                            (text z webu ČR HK)

Pořad si můžete poslechnout ZDE